Tiedote

Reilut 200 ulkomaista opiskelijaa tulee kesällä Suomeen opiskelemaan suomen kieltä

Ajankohtaista Korkeakoulutus
Yli 200 yliopisto-opiskelijaa eri puolilta maailmaa matkaa tänä kesänä Suomeen opiskelemaan suomen kieltä ja kulttuuria. Osa heistä tutustuu lisäksi kääntämisen perusteisiin. Eniten kurssilaisia tulee Venäjältä, Puolasta ja Saksasta. Yhteensä osallistujia on peräti 23 eri maasta.
Kuvituskuva, mies ja nainen tekevät parityötä

Opetushallitus järjestää kuusi kurssia yhteistyössä suomalaisten yliopistojen kanssa heinä-elokuussa. Kurssien järjestäjinä toimivat tänä vuonna Jyväskylän, Oulun, Tampereen ja Vaasan yliopistot sekä Åbo Akademi.

Kurssit on tarkoitettu ulkomaisten yliopistojen suomen kielen opiskelijoille. Pääpaino on suullisen kielitaidon kehittämisessä. Sen lisäksi kerrataan kielioppia, luetaan, kirjoitetaan ja kuunnellaan.

Kahdella kursseista tutustutaan suomen kielen lisäksi suomalaiseen kirjallisuuteen. Suomen kielen ja kääntämisen kurssilla puolestaan vahvistetaan suomen kielen taitoa ja perehdytään ammattimaisen kääntämisen perusteisiin.

Sukelletaan syvälle suomalaisuuteen

Kaikilla kursseilla tutustutaan myös suomalaiseen kulttuuriin ja elämäntapaan.

– Tavoitteena on kehittää kielitaitoa aidossa kieliympäristössä. Siksi kursseilla myös jalkaudutaan luokkahuoneen ulkopuolelle suomalaisten pariin, kertoo ohjelma-asiantuntija Leena Kärnä.

Intensiivisen opiskelun lisäksi kaikilla kursseilla järjestetään monipuolista vapaa-ajan ohjelmaa kuten kulttuurivierailuja, luontoretkiä ja saunailtoja.

– Opiskelijoille jää näistä joka vuosi unohtumattomia muistoja. Kurssipalautteissa on kerrottu, että meille suomalaisille tuiki tutut asiat, kuten pesäpallon pelaaminen tai korvapuustien leipominen, ovat tuntuneet todelliselta sukellukselta suomalaiseen kulttuuriin. Vähän yllättävää ehkä on, että osa suorastaan hullaantuu saunomisesta, toisille se ei taas ole kovinkaan mieluisa kokemus.

Suomen kieltä ja kulttuuria opiskellaan yliopistoissa ympäri maailmaa

Suomen kieltä voi opiskella vajaassa 90 yliopistossa lähes 30 maassa. Eniten suomen opetusta tarjoavia korkeakouluja on Venäjällä ja Saksassa, mutta suomen kielen yliopisto-opetuksella on pitkät perinteet myös useissa muissa Euroopan maissa ja Pohjois-Amerikassa. Aasiassa opetusta on Kiinassa ja Japanissa, uusimpana mukaan on tullut Georgia.

Suomen kieltä opiskelleet työskentelevät valmistuttuaan muun muassa opettajina ja kääntäjinä sekä kulttuurin, tutkimuksen, hallinnon, journalismin ja matkailun aloilla.

Opetushallitus edistää suomen kielen ja kulttuurin opintoja ulkomaisissa yliopistoissa lähettämällä vierailevia opettajia Suomesta, tukemalla opetusta taloudellisesti, myöntämällä lyhyitä opetusvierailuja, lähettämällä suomalaisia harjoittelijoita, lahjoittamalla yliopistoille opetusmateriaalia ja järjestämällä opettajille opintopäiviä.

Suomen kielen opiskelijoita tuetaan kesäkurssien lisäksi tarjoamalla heille Suomea Suomessa -harjoitteluohjelma ja myöntämällä apurahoja opintoihin suomalaisissa yliopistoissa.

Lisätietoja:

Krista Heikkilä
Vastaava asiantuntija (Suomen kieli ja kulttuuri ulkomaisissa yliopistoissa)
+358 (0)295 338 514
etunimi.sukunimi@oph.fi

Leena Kärnä
Ohjelma-asiantuntija
+358 (0)295 338 507
etunimi.sukunimi@oph.fi 

Turku, Suomen kielen ja kulttuurin kurssi I, 9.–30.7.2019 (36 opiskelijaa)
Åbo Akademi, Utbildningslinjen för språk
Kurssin johtaja: Mikael Varjo, mvarjo@abo.fi
Kurssisihteeri: Sofia Kaleva, skaleva@abo.fi

Turku, Suomen kielen ja kulttuurin kurssi IIA, 9.–30.7.2019 (36 opiskelijaa)
Åbo Akademi, Utbildningslinjen för språk
Kurssin johtaja: Maria Hokkanen, mahokk@live.com
Kurssisihteeri: Sofia Kaleva, skaleva@abo.fi

Vaasa, Suomen kielen ja kulttuurin kurssi IIB, 9.–30.7.2019 (48 opiskelijaa)
Vaasan yliopisto, Kielikeskus Linginno
Kurssin johtaja: Johanna Dahlin, johanna.dahlin@univaasa.fi, 029 449 8420
Kurssisihteeri: Tiia Rantonen, tiia.rantonen@univaasa.fi, 029 449 8420

Oulu, Suomen kielen ja kulttuurin kurssi III, 8.29.7.2019 (36 opiskelijaa)
Oulun yliopisto, Suomen kielen oppiaine
Kurssin johtaja: Laura Niva, lauraniva@hotmail.com
Kurssisihteeri: Jenna Vikman, jenna.vikman@oulu.fi, 050 477 3236

Jyväskylä, Suomen kielen ja kulttuurin kurssi IV, 8.29.7.2019 (22 opiskelijaa)
Jyväskylän yliopiston kielikeskus
Kurssin johtaja: Minna Sorri, minna.m.sorri@jyu.fi, 040 480 1780
Kurssisihteeri: Roosa Berg, roosa.m.berg@student.jyu.fi, 040 480 1780

Tampere, Suomen kielen ja kääntämisen kurssi, 5.–26.8.2019 (24 opiskelijaa)
Tampereen yliopisto
Kurssin johtajat: Taina Pitkänen, taina.pitkanen@tuni.fi, puh. 050 318 7240 ja
Eliisa Pitkäsalo, eliisa.pitkasalo@tuni.fi, puh. 050 318 1238
Kurssisihteeri: Elli Pulliainen, elli.pulliainen@tuni.fi